plusresetminus
چرا هرات ‌و دوبی بر ‌قیمت دلار اثرگذار هستند؟
مثبت نیوز - ماجرای دوبی کمی پیچیده‌ است. امارات متحده تقریبا از نیمه اسفند ماه(۵ مارس) وارد فهرست خاکستری FATF شد.
FATF یک سازوکار بین‌المللی برای اطمینان از آن است که از سیستم‌های مالی برای تامین مالی تروریسم استفاده نشود.
حال ماجرای امارات چیست؟
مسئله FATF با امارات، عمدتا مربوط به حجم پول نقدی است که در اقتصاد این کشور و به طور مشخص دوبی وجود دارد و در گردش است.
شما اگر بخواهید طبق سازوکارهای بین‌المللی رفتار کنید باید حجم این پول نقد را نزدیک به صفر کنید تا همه تراکنش‌ها به صورت الکترونیکی قابل رهگیری باشد ولی دوبی، دست کم تا قبل از ورود به منطقه خاکستری FATF چنین رویکردی نداشت و استفاده از پول نقد در آن رایج بود.
این وضعیت برای ما ایرانی‌ها که از سیستم مالی بین‌المللی دور بودیم یک امتیاز به حساب می‌آمد.
چرا؟ چون تاجر ما می‌توانست با ارتباطی که میان صرافی‌های ایران و امارات است با دور زدن تحریم‌ها اقدام به تبادل پول کند.
در امارات سازوکار لازم برای پذیرش پول در نظام اقتصادی فراهم است و او می‌توانید با این پول خانه یا ماشین بخرید و در نهایت آن را به حساب خود واریز کنید.
حساسیت FATF نیز دقیقا روی همین مسئله بود و با توجه به اینکه بانک‌های امارات با بانک‌های آمریکایی کار می‌کنند و باید قواعد آن‌ها را برای ادامه همکاری رعایت کنند، واحدهای تطابق با قوانین یا Compliance بانک‌های آمریکایی، روی جریان پول نقد خروجی از بانک‌ها نظارت کردند و این راه را بستند. نتیجه چه شد؟ قیمت درهم امارات در بازار، از نیمه اسفند تاکنون ۹٫۳۹ درصد رشد داشته است.
ماجرای افغانستان کمی متفاوت است. در کابل یک مرکز تبادل ارزی داریم به نام سرای شهزاده که بسیاری از نیازهای ایران در آنجا تامین‌ می‌شود حتی در زمان فعلی هم این روند ادامه دارد.
انفجار در سرای شهزاده کابل، ماجراهای مهاجرین افغان، کنسولگری ایران در هرات و سفارت ایران در کابل به قدری رابطه ایران و افغانستان را در خراب کرده که باعث دلخوری شده و تغییراتی ایجاد شده است.
http://mosbatnews.ir/vdcdok0x.yt0zs6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما