plusresetminus
رفاقت فرهاد رهبر با علی طیب‌نیا و شاپور محمدی
مثبت نیوز - فرهاد رهبر دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور رفاقت دیرینه‌ای با علی‌طیب‌نیا دارد.

آن‌ها در دانشگاه تهران هم‌دوره و هم‌کلاس بودند. بعدها هم هر دو در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران همکار شدند. به‌‌رغم تفاوت در دیدگاه‌های اقتصادی و سیاسی در دوران مدیریتی هم این دو دوست قدیمی با هم بده‌بستان کم نداشتند.
در مقطعی که فرهاد رهبر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دولت احمدی‌نژاد بود، طیب‌نیا را به این سازمان دعوت کرده بود که البته بعد از فاصله کوتاهی او جدا شد و این سازمان منحل شد. بعدها طیب‌نیا هم در دوره وزارتش، فرهاد رهبر را به‌عنوان نایب‌رئیس شورای راهبردی نظام بانکی و مشاور وزیر منصوب کرد. حتی طیب‌نیا آن زمان فرهاد رهبر را سه مرتبه به‌عنوان رئیس سازمان امور مالیاتی به رئیس‌جمهور معرفی کرده که هر بار با مخالفت حسن روحانی مواجه شده.
شاپور محمدی هم از سال‌ها پیش سابقه همکاری با فرهاد رهبر را دارد و به اتفاق مقالات پژوهشی منتشر می‌کردند. حلقه اتصال هر سه نفر هم دانشگاه تهران است. شاپور محمدی استاد گروه مدیریت مالی و بیمه این دانشگاه است. در زمان چینش کابینه ابراهیم رئیسی اخباری شنیده می‌شد که قرار است این دو نفر در کابینه حضور داشته باشند.
یکبار قرار است طیب‌نیا وزیر نیرو باشد و چند وقت پیش هم از او به‌عنوان گزینه ریاست بانک مرکزی اسم می‌بردند. از شاپور محمدی هم به‌عنوان مهره‌های احتمالی تیم اقتصادی اسم برده می‌شد. در نهایت اما هیچ‌کدام از این پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد. فرهاد رهبر هم از اینکه اختیارات وسیعی در دولت به او داده نشده دلخور است.
علی طیب‌نیا به لحاظ دیدگاه اقتصادی یک نهادگرای میانه‌رو محسوب می‌شود. به این معنی که اگرچه در زمره اقتصاددانان لیبرال جای نمی‌گیرد اما با چهره‌هایی مثل فرشاد مومنی و رنانی و راغفر هم دیدگاه‌های او فاصله معناداری دارد. طیب‌نیا اگرچه با سیاست‌های اقتصاد دستوری مرزبندی مشخصی دارد و به مکانیسم بازار و اصل عرضه و تقاضا معتقد است اما نقش‌آفرینی دولت در اقتصاد را هم یکسره رد نمی‌کند. گرایش سیاسی علی طیب‌نیا هم با فرهاد رهبر و دولت اصولگرای رئیسی تمایز آشکاری دارد. او به اصلاح‌طلبان نزدیک است و در انتخابات ۱۳۹۲ هم نماینده محمدرضا عارف در مناظره‌های اقتصادی نمایندگان کاندیداها بود.
http://mosbatnews.ir/vdcg3q9x.ak9z74prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما