plusresetminus
1399 سال بازگشت اعتبار به قوه قضاییه
مثبت نیوز - محکومیت طولانی‌مدت مردانی که دادگاهی شدن هر کدام از آنها نقطه عطفی در رسیدگی قضایی به فسادهای اقتصادی محسوب می‌شد؛ قطعی محسوب می‌شود.

ماجرای این سه نفر یعنی محمود سیف، عیسی شریفی و اکبر طبری متفاوت بود؛ اینکه آن ها حلقه نزدیک به حاکمیت بودند، کسانی که به باور خیلی‌ها و برای سال‌های طولانی مصون از پیگیری قضایی و حتی رسیدگی به اقداماتشان به نظر می‌رسیدند.
آن ها جایی ایستاده بودند که منتقدان دستگاه قضا سال‌ها این قوه را متهم می‌کردند به بی‌توجهی به آنچه در آن نقطه می‌گذرد.
حالا خبر می‌رسد که آن ها قرار است هر کدام بیشتر از ۲۰ سال را در زندان بگذرانند و در نوع خودش اتفاق مهمی به نظر می‌رسد.
1-محاکمه اکبر طبری(10 سال معاون صادق آملی لاریجانی)
مهمترین محاکمه سیاسی سال و قاب ماندگار از آن، جدلی بود که طبری با قاضی‌ بابایی کرد. آنجا که قاضی از او درباره برخی دریافتی‌های طبری پرسید و جواب شنید که دریافتی‌ها به‌خاطر رفاقت بوده است و اگر او بخواهد، آنها حاضرند ۸۰۰ میلیارد هم به نامش کنند و کل لواسان را هم به نامش بزنند. بااین‌حال قاضی بابایی، به این حرف‌ها توجهی نکرد و بدون اینکه در کانون توجه افکار عمومی قرار گیرد(مثل اتفاقی که برای رسول قهرمانی، نماینده دادستان معروف رخ داد) کار حرفه‌ای خود را دنبال کرد و در سه جلسه پرونده را بررسی کرد.
جلسات دادگاه طبری البته حواشی دیگری مثل حضور بیژن قاسم‌زاده(بازپرس سابق دادسرای رسانه که دستور فیلتر تلگرام را صادر کرده بود) و نیز ماجرای قاضی منصوری هم داشت. در نهایت، قاضی بابایی روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۹، اکبر طبری را به اتهام «سردستگی» شبکه رشوه‌گیری و «اخذ رشوه‌های متعدد» محکوم کرد. او همچنین به «انفصال دائم از خدمات دولتی»، «ضبط اموال ناشی از گرفتن رشوه» و پرداخت جزای نقدی ۱۲۰ میلیاردتومانی محکوم و در روزهای پایانی سال، این احکام تأیید شد.
2- غلام‌عباس ترکی یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های سال بوده است.
ترکی امسال دو پرونده بسیار مهم داشت و آن ها را به سرانجام رساند و در نهایت به سازمان بازرسی کل کشور رفت.
پرونده اول او ماجرای عیسی شریفی(۱۲ سال معاون شهردار سابق) بود که آن هم در دادگاه نظامی در جریان بود و در روزهای پایانی سال به حکم نهایی هم رسید.
محمود سیف رییس کل سابق بانک مرکزی که عضو دیگر گروه اقتصادی موسوم به یاس است و در خیلی از موارد با عیسی شریفی هم پرونده بوده است.
پرونده دوم ترکی هم حادثه هواپیمای اوکراینی بود که در نهایت او توانست کیفرخواست آن را تهیه کند و حالا همه چیز مهیای برگزاری دادگاه آن است.
حالا این امیدواری وجود دارد که با برگزاری دادگاه، عدالت برقرار شود.
http://mosbatnews.ir/vdcbzsb8.rhb9gpiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما