plusresetminus
دانشمندان اروپایی و کانادایی: واکسن استرازنکا بی‌خطر و مفید است
مثبت نیوز - سازمان نظارت بر محصولات دارویی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرده هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که واکسن کرونای استرازنکا تولید دانشگاه آکسفورد به خطر ایجاد لخته خون در بدن اشخاص واکسینه شده ارتباطی داشته باشد.

آمار بروز مشکل لخته خون در این اشخاص بیش از میانگین کل جمعیت نیست. این سازمان که بالاترین مقام تصمیم گیرنده درباره استفاده از دارو در اتحادیه اروپاست این بیانیه را به دنبال تصمیم برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک و بلژیک برای متوقف کردن توزیع این واکسن صادر کرده است.
در کانادا هم همین واکسن به شهروندان تزریق میشود. این تصمیم پس از آن گرفته شده که گزارش شد شمار اندکی از کسانی که این واکسن را زده‌اند با مشکل ایجاد لخته خون رو به رو شدند.
در ایتالیا گزارش شد که یک مرد ۵۰ ساله پس از زدن واکسن کرونای استرازنکای دانشگاه آکسفورد دچار لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی شده و فوت کرده است! دانشمندان می‌گویند درحال حاضر هیچ نشانه ای موجود نیست که این عوارض که در فهرست عوارض جانبی واکسن هم ذکر نشده، بر اثر زدن واکسن ایجاد شده باشد؛ فواید مصرف این واکسن همچنان بر خطرات آن می‌چربد و همزمان با ادامه تحقیقات درباره موارد بروز مشکل ترومبوز (ظاهر شدن لخته خون در عروق سالم) می‌توان به تزریق واکسن ادامه داد؛ تنها ۳۰ مورد ترومبوز در میان پنج میلیون نفری که در اروپا این واکسن را دریافت کرده اند مشاهده شده است.
http://mosbatnews.ir/vdcc00qs.2bqop8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما