plusresetminus
پنج نقطه روشن در روابط ایران و آمریکا
مثبت نیوز - موعد ایران برای پایان صبر استراتژیک در برابر نقض برجام از سوی آمریکا است.

حالا تقریبا همه به تکاپو افتادند که نگذارند چنین اتفاقی رخ دهد. در شرایطی که دوم و سوم اسفند هم در آمریکا شنبه و یکشنبه و تعطیل است؛ و برای دیپلماسی در این شرایط پالس‌های مثبتی رسیده است.
1- جان ولفستال، مشاور بایدن در دوره معاونت ریاست جمهوری اوباما: «ایالات متحده و ایران به فکر صدور بیانیه‌ای قبل از تاریخ ۲۱ فوریه هستند، تا نیت مشترک خود برای احترام و پایبندی دوباره به توافق را نشان دهند. او گفته در پشت پرده، مسئولان آمریکایی مذاکره خود با مسئولان ایرانی را شروع کرده‌اند.»
او این بیانیه را «بیانیه تصمیم متقابل تهران و واشنگتن و تعهد بازگشت کامل به برجام پیش از مذاکره بر سر شروط و جدول زمانی» دانسته است.
اقدامات آمریکا نظیر کمک در زمینه واکسن‌های کرونا یا کمک‌های انسانی و ضمانت‌های اقتصادی نظیر موافقت با درخواست ایران برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول، همگی در راستای اعتمادسازی صورت گرفته است.
2- معاون وزیر خارجه روسیه سرگئی ریابکوف در جمع خبرنگاران خواستار پاسخگویی و خویشتن‌داری ایران درخصوص برجام شد. او از یک پیشنهاد چین «برای برگزاری دیدار چندجانبه برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران» خبر داده
که در آن «همه شرکت‌کنندگان در این روند تمایل و آمادگی مناسب را نشان دهند» که در واقع شکل دیگری از همان بیانیه مشترک است. ریابکوف گفته که به سرعت می‌توان شرایط برگزاری چنین نشستی را فراهم کرد. او به نمایندگی از روسیه هم از ایالات متحده خواسته «اراده سیاسی نشان دهد و به ایران سیگنالی ارسال کند که آمادگی بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک را دارد.»
3- شبکه تلویزیونی «کان» اسراییل اعلام کرد که اختلافات میان «بنیامین نتانیاهو» با «جو بایدن» درباره توافق هسته‌ای با ایران افزایش یافته است. شبکه کان گفته نتانیاهو در هفته جاری برای اولین بار پس از شروع به‌کار بایدن با مقامات بلندپایه کابینه صهیونیستی در خصوص بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران مشورت خواهد کرد.
هدف نتانیاهو از این مشورت‌ها آن است که موضع رژیم صهیونیستی را در ارتباط با تغییر و تحول شکل گرفته در مواضع آمریکا با هم متحد و منسجم نماید. این در حالی است که گفته شده او و بنی‌گانتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز به دلیلی امنیتی، جلسه کابینه رژیم صهیونیستی در شامگاه یکشنبه را ترک کردند.
4- آل ثانی، وزیرخارجه قطر به تهران سفر کرد و با محمد‌جواد ظریف دیدار و رایزنی کرد. گفت وگو در مورد مسائل دوجانبه و منطقه‌ای از مهم‌ترین محورهای این سفر است اما نباید فراموش کنیم که قطری‌ها، چند روز قبل از آمادگی خود برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا خبر داده بودند و این سفر ممکن است به آن ماجرا نیز مرتبط باشد.
5- به‌‌رغم امتناع دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» از بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران، لندن نسبت به سیگنال‌های واشنگتن درخصوص تهران خوش‌بین است.
«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» ضمن اشاره به دو تماس تلفنی «مثبت و سازنده‌ای» که با بایدن داشته، گفت شاهد نزدیک شدن اولویت‌های واشنگتن و لندن طی هفته‌های اخیر بوده است.
جانسون درباره نزدیک شدن دیدگاه‌های آمریکا و انگلیس درخصوص موضوعات مختلف از جمله ایران، توضیح داد: «تحولات مهمی طی چند هفته اخیر درخصوص نزدیک شدن نحوه تفکر آمریکا و انگلیس درباره موضوعات خاصی مانند ایران، ناتو و تغییرات اقلیمی رخ داده است.»
http://mosbatnews.ir/vdcirpaz.t1a352bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جدیدترین عناوین