plusresetminus
خانواده بانفوذ رسول اف
مثبت نیوز - کم پیش می‌آید که نامی هم برای اهالی سینما و هم برای اهالی اقتصاد و هم برای اهالی کشاورزی و البته هم برای اهالی هنرهای تجسمی آشنا باشد. «رسول‌اف» اما این قاعده را نقض کرده است.

بزرگ این خانواده جلال نام دارد. متولد سال ۱۳۳۳ است در فسا استان فارس.
با توجه به اینکه در سال ۱۳۸۴ از بانک کشاورزی بازنشست شده، و از سال ۱۳۵۴ کار خود را از این بانک آغاز کرده باشد.
مسیر پیشرفت را اما از سال ۱۳۶۰ در وزارت کشاورزی آغاز کرده است وقتی محمد سلامتی در آن وزارتخانه، در دولت اول میرحسین موسوی، وزیر بود.
در آن زمان او در این وزارتخانه سمت مدیر کلی داشت. بعد از تغییر وزیر و روی کار آمدن عباسعلی زالی، معاون وزیر در امور اداری، مالی، حقوقی و امور زمین شد.
بعد از زالی، عیسی کلانتری به وزارت جهاد آمد و او دوباره معاون وزیر باقی ماند و این بار معاون وزیر و رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع، معاون وزیر در طرح و برنامه‌ریزی و معاون وزیر در برنامه‌ریزی و پشتیبانی شد.
به این ترتیب او توانست از حدود ۳۱ تا ۴۳سالگی عمر خود را به عنوان معاون وزیر در وزارت کشاورزی بگذراند.
در دولت خاتمی، محمود حجتی وقتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی منصوب شد، او را به طور همزمان برای ریاست هیات مدیره و مدیریت عامل بانک کشاورزی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی منصوب کرد.
دوران خاتمی که به پایان رسید، او نیز بازنشست شد و بلافاصله بعد از آن برای اداره بانک اقتصاد نوین که در آن زمان به تازگی تاسیس شده بود، دعوت به کار شد.
دی ماه ۸۸ خبر آمد که او از این بانک رفته است اما کمتر از یک سال بعد خبر انتصاب او به مدیریت عامل بانک دی منصوب شد و یک سال بعد به بانک تات رفت.
دو سال بعد این بانک با دو موسسه مالی دیگر ادغام شد و نهایتا بانکی تاسیس شد به نام آینده.
بانکی که رسول اف تا آذر ۹۸ در آن مدیرعامل بود.
بعد از ۱۳سال معاونت وزیر و ۲۲سال مدیریت بانکی در کشور، او از سال ۱۳۹۶ عضو موسس شرکتی می‌شود به نام گروه توسعه هنر ایران که در حال حاضر در فرابورس هم هست و زیرمجموعه‌هایی مثل توسعه هنر پیشرو پارسی و پویا نوین ماندگار هم دارد.
دست بر قضا سه پسر جلال رسول‌اف نیز دستی بر عالم هنر داشتند و دارند.
محسن پسر او عکاس بود و در جریان یک سانحه هوایی در سال ۱۳۸۷ در قزاقستان جان خود را از دست داد.
احسان برادر او، یک گالری از دی سال ۱۳۸۸ تاسیس کرد که به نام محسن نامگذاری شده و یکی از مهم‌ترین و فعال‌ترین گالری‌های کشور در حوزه تجسمی شناخته می‌شود.
البته احسان فقط در هنرهای تجسمی باقی نمانده و نام او به عنوان تهیه‌کننده در چهار فیلم سینمایی از جمله «بمب، یک عاشقانه»، «آخرین داستان» و «‏سمفونی تولد» عنوان شده است.
او همچنین اسپانسر یا تهیه‌کننده برخی از گروه‌های موسیقی تلفیقی نیز است مثل گروه پالت، داماهی یا بمرانی را نیز برعهده داشته است.
همچنین احسان در جزیره هرمز به ساخت و ساز مراکز تفریحی مشغول است. 
حامد رسول‌اف، برادر کوچک‌تر این خانواده نیز به کار تهیه فیلم روی آورده و به عنوان سرمایه گذار «لابی» محمد پرویزی در کنار فیلم حضور داشته است.
اهالی سینما البته رسول اف دیگری را هم می‌شناسند. نامش محمد است و برادر جلال رسول اف است. او از سال ۱۳۷۷ کار حرفه‌ای خود را به عنوان دستیار رسول صدر عاملی در فیلم سینمایی دختری با کفش‌های کتانی آغاز کرد و آنقدر با استعداد بود که در سال ۱۳۸۰ و قبل از آنکه ۳۰ساله شود، سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر بگیرد.
با این حال شهرت اجتماعی او بعد از سال ۱۳۸۸ به وجود آمد.
او ابتدا بر سر یک صحنه فیلمبرداری با جعفر پناهی بازداشت شد و فیلم‌های او بعد از این سال مثل "دستنوشته‌ها نمی‌سوزند" و "شیطان وجود ندارد" همواره دردسرهای سیاسی داشته و تاکنون دو بار حکم زندان یک ساله از دستگاه قضایی دریافت کرده است.
او بعد از دریافت جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین برای اجرای حکم حبس خود فراخوانده شد که تاکنون این حکم اجرایی نشده است.

http://mosbatnews.ir/vdcizvaz.t1avz2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جدیدترین عناوین