plusresetminus
صنعت شكلات و پنج رقيب قدرتمند
مثبت نيوز - کمبود مقطعی کَره موجب شده بود تا صنعت شکلات‌سازی کشور با توقف موقت تولید روبه‌رو شود.

از سوی دیگر با شیوع کرونا، مرزها بسته شده و برندهای شکلات در ماه‌های اخیر نتوانسته‌اند مانند گذشته صادرات داشته باشند.
یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای تولید شکلات استفاده از مواد اولیه مرغوب و دانه‌های کاکائو است. در ایران بستر کمی برای تولید کاکائو وجود دارد و بیشترین واردات از کشور برزیل و آفريقا صورت می‌گیرد.
در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده ماده اولیه شکلات در ایران شرکت «شیرین عسل» است که در مزرعه ای 40 هكتاری در آفریقای جنوبی آن را كشت می‌کند.
فعالان صنایع غذایی به دلایل مختلف نمی‌توانند مواداولیه مورد نیاز شکلات را وارد کنند و بنابراین آن‌ها از «شیرین عسل» این مواد اولیه را می‌خرند. به همین دلیل قیمت شکلات‌های شیرین عسل از سایر رقبا کمتر است.
اکثر برندهای مشهور ایرانی، خط تولید جداگانه برای شکلات‌های صادراتی دارند که آن‌ها را به کشورهای اطراف صادر می‌کنند.

شیرین عسل
مجموعه تولیدات «شیرین عسل» شامل پودر کاکائو(Cocoa powder)، کره کاکائو(Cocoa butter) و خمیر کاکائو(Cocoa mass) است. این مجموعه صنعتی قادر است شکلات را مستقیما از دانه کاکائو تولید کند.
در سال ۱۳۹۷ شرکت «کشت و صنعت مغان» به شرکت شیرین عسل واگذار شد. شرکت کشت و صنعت مغان با ۶۳ هزار هکتار وسعت، شامل باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه لبنیات، کارخانه فرآوری میوه ‌به شرکت شیرین عسل واگذار شد.
شرکت سالمین یکی از زیرمجموعه‌های شیرین عسل است. این شرکت در سال ۱۳۹۲ در آخرین افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هایش سرمایه‌اش را به ۳۰ میلیارد تومان افزایش داده است.
در سال ۹۷ ارزش شرکت سالمین که با نماد غسالم در بورس اوراق بهادر به ثبت رسیده است، به حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

فرمند
شکلات فرمند جزو اولین شکلات‌های ایرانی بود که رو به تولید شکلات تلخ آورد و به همین دلیل توانست بخش بزرگی از بازار را نصیب خود کند. تولید انواع شکلات‌های کادویی از دیگر مواردی است که توانسته سهم بازار خوبی را در اختیار فرمند قرار دهد.
«گالاردو» نام جديد فرمند محسوب می شود.
خانواده «منسوب شانجانی» جزو اعضای هیات مدیره شرکت شکلات «پرند» هستند که برند «فرمند» را تولید می‌کنند. «علیرضا منسوب شانجانی»، «مهدی منسوب شانجانی»، «ابراهیم منسوب شانجانی» و «حمید رضا منسوب‌شانجانی» جزو این افراد هستند.
هم‌اکنون شکلات‌های این شرکت به بیش از ۱۵ کشور دنیا از جمله عراق، افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان و روسیه صادر می‌شود.

باراکا
یکی از اقدامات مهمی که برند «باراکا» انجام داد، این بود که تلاش کرد برای قشر متوسط و بالای جامعه به تولید شکلات بپردازد و به همین دلیل با چند محصول جدید وارد این حوزه شد. این برند قبلا با نام «شهپر» در بازار فعالیت داشت.
«رضوان شکلات» نام شرکت تولیدکننده «باراکا» است. این برند مانند دو برند فوق در سال‌های گذشته ارز دولتی برای واردات مواد اولیه گرفته است.
خانواده «بایرامی آذر» جزو افراد اصلی این شرکت محسوب می‌شوند.

ديگر رقبا
در این بازار برندهای خوشنام ديگری هم حضور دارند. «شونیز»، «برنوتی» و «پارميدا» از بزرگان بازار هستند و در ادامه می توان از بیلوردی، آيدين، مرداس و قافلانكوه نام برد.
در همین شرایط کرونا و تحریم، تولیدکنندگان ایرانی در چهار ماه نخست امسال بیش از ۱۵۲میلیون و ۸۹۲ هزار دلار انواع نان، شیرینی، شکلات و بیسکویت به ۵۶ کشور جهان صادر کرده‌اند.
تا چهار سال آینده صادرات این صنعت به بیش از ۲ میلیارد دلار می‌رسد. بازارهای جذاب آسیای میانه و حاشیه خلیج‌فارس بستر مناسبی برای صادرات شکلات ایرانی محسوب می‌شوند.
http://mosbatnews.ir/vdcipqaz.t1avz2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما