plusresetminus
بدنامی خانواده خاوری در کانادا
مثبت نيوز - محمودرضا خاوری، ريیس سابق بانک ملی و پسرانش خشایار و اردوان در راس رسانه‌ها هستند.

فرزندان خاوری در کانادا برای ساخت یک خانه هفت طبقه ۴۴میلیون دلار وام گرفته‌اند اما نه تنها به جز تخریب محل، کاری از پیش نبرده‌اند بلکه اقساط آن را هم نپرداخته‌اند.
زمینی در تورنتو به محل اختلاف‌ پسران خاوری و یک سرمایه‌گذار عربی تبدیل شده است.
یک شرکت خصوصی وام‌دهنده برای این پروژه در سال ۲۰۱۷ به خشایار خاوری و برادر او اردوان، سلسله وام‌هایی با نرخ بهره بالا پرداخت کرد اما این شرکت امروز بیش از هشت میلیون دلار از این دو برادر طلبکار است.
با پرداخت ۴۴میلیون دلار برای معامله تجمیع یک زمین در محله یورک شرقی تورنتو و سپس ساخت یک ساختمان هفت طبقه موافقت کرده است اما به‌رغم برنامه‌ریزی و دریافت مجوز برای ساخت این اقامتگاه در خیابان ۱۰۰۱ برادویو، هیچ کاری به جز تخریب سالن غذاخوری انجام نشده است.
سرمایه‌گذاران این کمپانی وام‌دهنده شامل خانواده‌ای عربستانی با ارتباطات قوی اهل جده به سرپرستی عَمر‌عبدالوهاب عطار هستند که در سال ۲۰۱۹ درخواست ورشکستگی برای این ملک ارائه کرد.
در این درخواست، آقای عطار توضیح می‌دهد که چگونه با خشایار خاوری و دیگر سرمایه‌گذاران این پروژه آشنا شده است. او همچنین به شرح ملاقات با مدیر اجرایی شرکت کوچکی به نام Capital Callian که برادران خاوری سهامدار آن بودند پرداخته و توضیح داده است که این ملاقات در ژنو در سال ۲۰۱۵ به این سرمایه‌گذاری منجر شد.
عطار نوشته است: «از چند سال قبل من و خانواده‌ام به سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات آمریکای شمالی و مهاجرت به کانادا علاقه‌مند بودیم. در ژوئن سال ۲۰۱۷ مایکل دکوانی(مدیر اجرایی شرکت برادران خاوری) به من گفت که او و شرکایش که شامل خشایار و اردوان خاوری و همچنین خلید خاشقی با ۲٫۱میلیون دلار پول خودشان برای این زمین ودیعه گذاشته‌اند و بیشتر از ۱۰میلیون دلار دیگر برای خرید آن لازم دارند.
عطار نوشته که او با پیشنهاد بازپرداخت ۱۸درصدی، پس از اتمام پروژه مشترک مخالفت کرده است اما اگر روی پول خود هر نیمه سال ۱۵ درصد بازپرداخت دریافت کند روی این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد. همچنین به او اطمینان داده شد که در صورت ورشکستگی آسیبی به سرمایه او نخواهد رسید. مدیر اجرایی شرکت برادران خاوری کمی بعد به عطار اطلاع داد که سود این پروژه در سال اول کمتر از ۲۵ درصد نخواهد بود.»
ابتدادر آگوست سال ۲۰۱۷ خانواده عطار، سه میلیون دلار به پروژه کمک کردند و در ماه نوامبر ۵ میلیون دلار دیگر به این پروژه افزودند. در مرحله بعد هم آقای عطار به عنوان مدیر عامل به شرکت Callian Capital ملحق شد.در مقابل در سال ۲۰۱۸ اعضای خانواده عطار بازپرداخت پول خود را مطابق وعده دریافت کردند که شامل دو بار پرداخت ۷۵ هزار دلار آمریکا می‌شد.
در ماه نوامبر ۲۰۱۸ پرداخت‌ها تا ژانویه ۲۰۱۹ به تاخیر افتاد و پس از آن دیگر پرداختی داده نشد.

سوال اصلی اين است: این سرمایه‌گذاران پولدار در این زمین کوچک در یورک شرقی چه می‌کنند؟!

آن ۲٫۱میلیون دلاری که خاوری ادعا می‌کرد با پول شخصی خود به عنوان وثیقه پروژه تعهد داده، در واقع یک وام با سود بالای دیگری از سوی شخص سوم بوده است که باعث شده بخشی از بودجه بابت پرداخت آن وام با سود بالا از پروژه خارج شود.
خاوری به صورت غیابی سه سال پیش به ۳۰سال زندان محکوم شده است اما کانادا هیچ پیمان استرداد دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت مجرمان ندارد. این خانواده سابقه خوبی در کانادا از خود بر جای نگذاشته‌اند.
در سال ۲۰۱۶ پرونده قضایی بین خانواده خاوری و سام مزراحی یک مشاور و توسعه‌دهنده املاک دیگر در تورنتو که در حال ساخت بلندترین ساختمان مسکونی کانادا بود پیش آمد. خاوری‌ها سعی کردند در این پرونده ۳۵میلیون دلار از شریک سابق تجاری‌شان بگیرند اما در نهایت با رای دادگاه موفق به این کار نشدند. مزراحی بعدا همچنین ادعا کرد که از سوی برادران خاوری تهدید شده است.
مزراحی اولین بار خاوری را در سال ۲۰۰۸ ملاقات کرد، زمانی که برای طراحی خانه‌های خاوری استخدام شد.
خشایار خاوری سه رستوران را در محل زندگی خود مدیریت می‌کند.

http://mosbatnews.ir/vdcc4eqs.2bq4x8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما