plusresetminus
كره و توقف تولید بستنی عروسکی و قیفی
مثبت نيوز - نزدیک به یک سال است که یک گرم کره هم وارد ایران نشده است.

تا قبل از این بیشتر از ۹۰ درصد کره مصرفی ایران از کشورهای اروگوئه، امارات، ایرلند، آلمان، بلژیک، ترکیه، چین، سوئد، نیوزیلند و هلند وارد می‌شده است.
کشیدن کره از حجم بالای شیر نیاز به دستگاه‌ها و تکنولوژی پیشرفته دارد که کارخانه‌های ایرانی نداشته‌اند.
از طرفی ایرانی‌ها ماست و شیر پرچرب را خیلی بیشتر از کم چرب دوست دارند برای همین کره گرفتن از شیر که باعث می‌شود تقریبا تمام چربی‌اش را از دست بدهد مساوی بوده با باد کردن شیرهای کم چرب روی دست تولیدکننده‌ها بنابراین رغبتی برای وارد کردن و اجرای تکنولوژی کره‌گیری صنعتی از شیر نشان نمی‌دادند تا اینکه سال گذشته واردات کره ممنوع شد و پروژه کره ملی کلید خورد.
با توجه به اینکه کره سالانه ۴۰۰ میلیون دلار از ایران ارزبری می‌کرده و دیگر واردات آن به صرفه نبوده است.
به این ترتیب شرکت‌های لبنی با تسهیلات دولتی شروع به واردات دستگاه‌های پیشرفته تولید کره می‌کنند و از آن طرف هم وزارت جهاد کشاورزی اختصاص ارز دولتی به کره را متوقف کرده و عملا واردات آن ممنوع می‌شود.
قرار بوده در این مدتی که کره وارد نمی‌شود و کارخانه‌های لبنی هم خودشان را برای ساخت کره ملی آماده می‌کنند، کره‌های دپو شده از واردات سال گذشته مصرف شود و شرکت‌ها در همکاری با دولت قیمت آن را افزایش ندهند اما انگار یک هفته مانده به عرضه کره ملی، ناگهان این تفاهم به هم خورده است.
دلیلش هم پایان تفاهم دولت و لبنی‌ها برای فروش کره با قیمت مناسب بوده و شرکت‌های لبنیاتی هم تصمیم گرفته‌اند که قیمت کره را افزایش بدهند.
از سال ۱۳۹۷ تاکنون با‌توجه به افزایش نرخ ارز و میزان نرخ تورم، شرکت‌های لبنی با دولت همکاری کردند و قیمت کره را ثابت نگه داشتند.
اما حالا با افزایش نرخ ارز و واردات فناوری‌های جدید و اینکه پیوسته قیمت شیرخام رو به افزایش است دیگر نمی‌توان با قيمت گذشته کره را فروخت.
میهن اعلام کرد که در خط تولید این دو بستنی اختلال ایجاد شده و فعلا امکان تولید آنها وجود ندارد. کمبود کره دلیل توقف خط تولید آنها شده است.
علت توقف در خطوط تولید برخی تولیدکنندگان بستنی‌ها به کمبود کره ارتباط دارد.
متاسفانه برخی شرکت‌ها بزرگ‌ترین دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و پرونده‌هایی ‌در این رابطه در سازمان بازرسی کشوری تشکیل شده است.
با آن که اين افراد بیشترین ارز را بابت واردات کره از بانک مرکزی اخذ کرده‌اند اما خودشان با معضل کمبود کره روبه‌رو شدند چراکه از ارز دولتی به جای واردات کره در بخش‌های دیگر استفاده کرده‌اند.
نكته ديگر اين كه بستنی‌هایی مثل قیفی و عروسکی کمترین کره مورد نیاز را بین تمام بستنی‌ها دارند و اگر این دلیل شرکت‌های لبنی بود حتما بستنی‌هایی که کره بیشتری می‌خواهند اول قربانی می‌شدند.
http://mosbatnews.ir/vdcg3n9q.ak97u4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما