plusresetminus
درس تعطیلی کارپینو ‌برای فعالان کسب و کار
مثبت نیوز - خبر تعطیلی یا شکست پروژه کارپینو خبر غیرمنتظره‌ای نیست. پروژه‌ای که از همان اول یک پروژه شبه‌دولتی بود.

پروژه‌ای برای از میدان به‌در کردن اسنپ و تپسی از بازار جذابی که خودشان آجر به آجر ساخته بودند. شهرداری‌چی‌ها و سازمان تاکسیرانی تهران وقتی شست‌شان خبردار شد که سال‌ها چه فرصت‌هایی را برای تزریق نوآوری به سیستم حمل‌و‌نقل شهری تهران از دست داده‌اند؛ به‌یکباره به صرافت افتادند که برای بازار حمل‌و‌نقل هوشمند و سفرهای مبتنی بر پلتفرم‌های آنلاین نقشه‌ای بکشند.
کارپینو زمانی راه افتاده که بازار حمل‌ونقل آنلاین بیشترین جذابیت ممکن را ایجاد کرده بود و در بخش خصوصی اسنپ، تپسی و ماکسیم درحال توسعه کسب‌وکار خود بودند.
اما اپلیکیشن نه‌چندان مزیت‌دار کارپینو با تکیه بر ناوگان فرسوده و سنتی تاکسیرانی و با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم مدیران شهری وارد میدان شد.
بیشترین حمایت از کارپینو هم از سوی علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی و محسن پورسیدآقایی مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران صورت می‌گرفت. کسانی که هم‌زمان پروژه پرداخت کرایه در تاکسی‌ها را هم پیش می‌بردند و در آن جبهه هم علنا و صراحتا اعلام می‌کردند، اجازه نخواهند داد پلتفرم‌هایی چون کافه‌بازار به موفقیت‌های یک‌تنه برسند و مدام بر این طبل می‌کوبیدند که باید برنامه پرداخت تاکسیرانی، از طریق اپلیکیشن‌هایی که آن‌ها اجازه می‌دهند انجام شود.
درنهایت کافه‌بازار رسما اعلام کرد، از این بازار کنار می‌کشد تا رقبایش که از حمایت‌های بنیاد برکت و سازمان تاکسیرانی برخوردار بودند بدون رقیب باشند.
پروژه کارپینو نشان داد حمایت‌های شهرداری‌چی‌ها و یا هر نهاد دولتی-حاکمیتی از یک کسب‌وکار نتیجه‌ای جز ناکامی نخواهد داشت.
اما مدیران وقت شهرداری اصرار داشتند، حمل‌ونقل شهری را تنها باید با متر و معیارهایی که آن‌ها تعیین می‌کنند توسعه داد و کار را تا تهدید به تعطیلی و بستن تاکسی‌های اینترنتی بخش خصوصی هم پیش بردند. عوارضی که این‌روزها روی کرایه‌های اسنپ و تپسی می‌بینید هم بخشی از میراث شهرداری‌چی‌ها بود که تاکید داشتند در سازوکار و بیزنس‌ مدل تاکسی‌های اینترنتی مداخله کنند.
اما بازی کسب‌وکار یک بازی بخشنامه‌ای و دستوری نیست، بازی‌ توصیه و رانت در اقتصاد  شاید بتواند رقبا را زمین بزند اما موجب موفقیت هیچ کسب‌وکار دولتی هم نخواهد شد.
http://mosbatnews.ir/vdci5waz.t1avz2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما