plusresetminus
زیر و روی بورس
مثبت نیوز - افزایش شدید شاخص بورس یکی از غم‌انگیزترین ماجراهای اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر است که منجر به «تورم انتظاری خودفزاینده» شده است.

بورس این پالس را دارد به اقتصاد می‌دهد که باید سود اقتصادی در همه بازارها به این شکل باشد و بنابراین شاهد رویدادی اقتصادی در کشورمان هستیم که در برخی کشورهای دیگر هم به وجود آمده است و آن هم «تورم دارایی‌های سرمایه‌ای» است.
به زبان ساده‌تر وقتی من می‌بینم که فلان سهم در بازار در حال رشد است و اطرافیان سود زیادی می کنند من هم تلاش می‌کنم در بازاری که خود در آن فعالیت می‌کنم تورم ایجاد کنم و به سود برسم.
یعنی تورمی که در بخش مسکن به وجود آمده و حتی افزایش قیمت دلار و سکه، در واقع پالسی است که بازار از بورس دریافت کرده است.
عمولا اینگونه تصور می‌شود که خرید سهام یک شرکت یا افزایش قیمت سهام به سود آن شرکت است در حالی که این مسئله درست نیست. وقتی قیمت سهمی افزایش پیدا می‌کند؛ در واقع خریدار یا دارنده آن سهم است که دارد سود می‌کند و نه شرکتی که آن سهام، مربوط به آن شرکت است.
افراد در حال تبدیل شبه پول(سپرده‌های بانکی یک ساله) به پول نقد و از آن طریق به سهام هستند که این سهام قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد و صرف نگهداری آن در یک حساب بانکی، به معنای حذف نقدینگی نیست بلکه وقتی نقدینگی از بین می‌رود که در ترازنامه بانک‌ها انقباض رخ دهد نه اینکه مدام پولی از یک حساب به حساب دیگر برود.
یکی از دلایلی که این بازار فعلا مورد توجه دولت است و از یک طرف تبلیغات زیادی برای آن انجام می‌دهد و سپرده‌های بانکی را کاهش داده است، سهام عدالت را آزاد کرده و سهام شستا که متعلق به تامین اجتماعی است را عرضه کرده، این است که از این بابت مالیات می گیرد.
درواقع دولت از هر معامله‌ای نیم درصد مالیات می‌گیرد و درآمد کسب می‌کند. یکی از علل مهم قدرت گرفتن بورس همین مساله است.
با توجه به اینکه دولت کسری بودجه دارد، درامد نفت محدود است و درامدهای مالیاتی را هم نمی‌تواند به خاطر کاهش رشد اقتصادی وصول کند، برای همین از بورس استفاده می‌کند و هدف این است حدود 40 هزار میلیارد تومان از بورس درآمد کسب کند.
http://mosbatnews.ir/vdcftmdy.w6dc1agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما