اسرار پشت پرده‌ی طلاق ثریا دومین همسر محمدرضا شاه پهلوی‌

در بین ثریا و اشرف چه گذشت؟

plusresetminus
در بین ثریا و اشرف چه گذشت؟
مثبت نیوز - دلایل پشت پرده‌ی طلاق محمدرضا شاه پهلوی از همسر دومش «ثریا اسفندیاری بختیاری» و نقش اشرف خواهر شاه در ازهم پاشیدن زندگی این زوج به دلیل کینه‌ای که از ایل بختیاری در دل داشت.

ثریا اسفندیاری بختیاری، دومین همسر محمدرضا شاه پهلوی، اول تیر ۱۳۱۱ در بیمارستان میسیونرهای انگلیسی در اصفهان متولد شد.
پدرش خلیل فرزند اسفندیار سردار اسعد بختیاری و مادرش زنی آلمانی به نام ‘اوا کارل’ بود.
آنها بعد از تولد ثریا به دلیل وضعیت نامطلوب بهداشتی در ایران عازم برلین شدند. اما در سال ۱۳۱۶ دوباره به اصفهان بازگشتند.
ثریا ابتدا در مدرسه “مادام الی منتال” به فراگیری بان آلمانی مشغول شد و زبان فرانسه را هم از یک معلم خانگی فرا گرفت.
دوران تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه بهشت‌آیین اصفهان سپری كرد و تا كلاس چهارم متوسطه در این شهر بود.
در سال ۱۳۲۶ خانواده بختیاری به سوییس مهاجرت كردند و ثریای نوجوان بین دو دیدگاه افراط و تفریط ایلاتی و اروپایی رشد کرد.
از این رو گویا ساختار روحی­‌اش بر اثر همین دوگانگی فرهنگی، بصورتی مضطرب شکل گرفت. این روحیه باعث شد تا در بیرون خود را بزرگ جلوه دهد و از درون تحلیل رود. گرایش به هنر بازیگری سینما در سنین نوجوانی و سپس پذیرش ازدواج با محمدرضا شاه ۳۲ ساله در سن ۱۸ سالگی بخشی از روحیه و شخصیت بلند پروازانه‌ی ثریا بود.
نشان دادن عکس ­های ثریا به خانواده پهلوی توسط عمه‌اش فروغ­ ظفر، سرنوشت ثریای جوان را دگرگون ساخت.
ثریا به تهران دعوت شد و در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۲۹طی مراسم در کاخ سلطنتی به عقد محمد‌رضا شاه پهلوی درآمد.
رفع اختلاف با ایل بختیاری و موقعیتش در مناطق نفت­خیز جنوب ایران، به این ازدواج رنگ و بوی سیاسی بخشید.
ورود ثریا به دربار پادشاهی ایران اما با حوادث متعددی همراه شد که مهمترین آن ها ملی شدن صنعت نفت در دوره نخست ­وزیری مصدق و سپس سرنگونی او با کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و بازگشت شاه و ثریا به ایران بعد از مدتی تبیعید این زوج به خارج بود.
ثریا چندی بعد در سفری به ایتالیا، با یک خبرنگار به اسم پاتریسیا لاری آشنا شد.
پاتریسیا در حقیقت یک مامور سیاسی بود که وظیفه داشت در جریان کودتا علیه مصدق، پیام­ های روسای آمریکایی خود را از طریق ثریا به شاه برساند.
بر طبق اسناد سازمان سیا و گفته‌های خود ثریا، او در برکناری مصدق و امضای حکم نخست وزیری سرلشگر زاهدی شاه را تشویق کرد.
یکسال بعد علیرضا برادر تنی محمد‌رضا بر اثر یک سانحه هوایی جان باخت. با مرگ او و تحریک‌های تاج­ الملوک و اشرف(مادر و خواهر محمدرضا شاه) موضوع ولی عهدی شکلی جدی‌تر به خود گرفت، چرا که ثریا تا آن زمان نتوانسته بود فرزندی برای دربار پهلوی به دنیا بیاورد.
از آن پس درمان نازایی ثریا توسط پزشكان متخصص خارجی آغاز و در سفرهای متعدد به اروپا و آمریکا پی­گیری شد اما نتیجه نداد.
در سال ۱۳۳۶ با دسیسه‌‌چینی اشرف این شایعه بر سر زبان­ ها افتاد که ثریا بختیاری ها را بر دربار ایران مسلط کرده و زمینه را برای طرد و منزوی کردن مادر و خواهران شاه فراهم آورده است.
از این رو گفتگویی جدی بین شاه و او در مورد داشتن ولیعهد صورت گرفت. در جریان این صحبت‌ها ثریا به شاه پیشنهاد کرد از سلطنت کناره‌­گیری کند و یا یکی از برادران ناتنی را برای ولیعهدی برگزیند اما شاه پیشنهاد ملکه ثریا را نپذیرفت.
چندی بعد محمدرضا شاه ایده گرفتن همسر دیگری برای خود را تنها با هدف بچه­ دارشدن در خانواده مطرح کرد، ولی ثریا با اظهار مخالفت جدی، نظر را مشمئزکننده خواند و تصمیم خود را برای جدایی از شاه ایران اعلام کرد.
از این رو در بهمن ماه ۱۳۳۶ ثریا تهران را ترک کرده و به سوییس رفت و در ۲۳ اسفند همان سال خبر طلاق رسمی شاه و ثریا منتشر شد.
در طلاق ‌نامه‌ای كه در آلمان توسط گارد سلطنتی ایران به ثریا تسلیم شد، شرایط و امتیازات بسیاری برای او قید شده بود، از جمله پرداخت دو برابر مهریه(حدود یک میلیون تومان آن زمان)، حقوق ماهانه سی­ هزارتومان و حفظ عنوان شاهزاده سلطنتی و حق استفاده ازگذرنامه سیاسی.
همچنین محمدرضا شاه ارثیه­‌ای به مبلغ ۴۰ میلیون دلار ثریا باقی گذاشت.
پس از طلاق، ثریا با ثروت هنگفت به دست­ آمده از دربار پهلوی، به خوش­گذرانی و مسافرت‌های متعدد اروپایی پرداخت و به اقتضای عشق دوران نوجوانی مدتی به هنرپیشگی در سینما هم روی آورد و در فیلم «سه چهره یک زن» بازی كرد.
ثریا که عاشق زبان فارسی و خواندن کتاب­ های فارسی به ویژه رباعیات خیام بود؛ چندین اثر از خود برجای گذاشته که مشهورترین آنها «سرگذشت من» و «کاخ تنهایی» است.
ثریا که مسیحی مذهب بود سرانجام در سحرگاه سوم آبان ۱۳۸۰ در آپارتمان لوکس خود بر اثر ایست قلبی جان سپرد و در گورستان مونیخ در مقبره خانوادگی خاندان اسفندیاری به خاک سپرده شد.
http://mosbatnews.ir/vdcfcydy.w6dccagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما