plusresetminus
غول‌های ارتباطاتی برای چه کسانی هستند؟
مثبت نیوز - وضعیت مالکیت برخی از برندهای مهم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور:


*** اپراتورهای تلفن همراه
* همراه اول (مخابرات): همراه اول یا همان مخابرات که در سال ۱۳۸۸ و بعد از کلی حرف و حدیث، خصوصی شده است در حال حاضر، بیش از هر نهاد دیگری متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. این نهاد با سهامداری در دو مجموعه مهم گسترش الکترونیک مبین و توسعه اعتماد مبین، اقدام به مدیریت در این ستاد می‌کند. این در حالی است که پیش از این، سپاه پاسداران نیز از طریق بنیاد تعاون خود در کنسرسیوم اعتماد مبین حضور داشت اما در آبان سال گذشته و احتمالا همراستا با روند تحولات در خصوص خروج نظامیان از فعالیت‌های اقتصادی، اعلام شد که سهام بنیاد تعاون سپاه واگذار شده است اما تاکنون معلوم نیست که این واگذاری به چه کسی صورت گرفته است. البته یادتان باشد که دولت نیز، هم به صورت مستقیم و هم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، سهام قابل توجهی از این شرکت را در اختیار دارد.
* ایرانسل :می‌دانیم که ۴۹ درصد از سهام شرکت ایرانسل در اختیار یک شرکت خارجی به نام ام.تی.ان است که دفتر مرکزی آن در آفریقای جنوبی است. اما ۵۱ درصد دیگر در اختیار کیست؟ یک شرکت به نام گسترش الکترونیک ایران که بخشی از سهام آن از طریق گروه گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا در اختیار بنیاد مستضعفان است و بخشی دیگر از سهام از طریق وزارت دفاع و شرکت صاایران در اختیار دولت.
* رایتل: این روزها در خصوص مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه، کلی حرف و حدیث شده است. خوب است بدانید که رایتل، اپراتوری است که مالکیت آن کاملا متعلق به دولت است البته از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در دل این وزارتخانه از طریق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یا همان شستا.
* تالیا: شاید اصلا این اسم را به خاطر نداشته باشید ولی باید بدانید که تالیا نخستین اپراتور تلفن‌های همراه اعتباری است و هنوز هم فعالیت دارد و به تازگی هم شاهین آرپناهی، مجری سابق صداوسیما و مدیر سابق روابط عمومی همراه اول به عنوان مدیرعامل آن انتخاب شده است. جالب است بدانید که این شرکت نیز در مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام است و این مالکیت از طریق شرکت گسترش الکترونیک مبین اعمال شده است. البته در منابع اینترنتی از بنیاد تعاون سپاه نیز به عنوان شریک ستاد اجرایی در مالکیت این اپراتور یاد شده است ولی مشخص نیست که آیا بنیاد تعاون از این فعالیت اقتصادی نیز بیرون آمده است یا نه.
*** نرم‌افزارهای فروش کالای دست‌دوم
* دیوار و شیپور: دیوار، اپلیکیشن محبوب اندرویدبازها، متعلق به تیم کافه بازار است و خود بازار باز هم وصل می‌شود به سرآوا و شریک خارجی‌اش یعنی پاموگرنیت یا همان انار. شیپور اما تاسیس شده توسط رضا اربابیان است. او در ۱۴ سالگی به همراه خانواده به کانادا سفر کرده است. او لیسانس اقتصاد و فوق لیسانس ام‌بی‌ای از کانادا دارد و بعد از اتمام درسش به خاطر خانواده به ایران باز می‌گردد و بعد از بررسی بازار فروشگاه‌های کالای دست‌‌دوم، زمینه را برای آغاز فعالیت یک استارتاپ مناسب می‌بیند و با جذب سرمایه‌گذار خارجی در این زمینه فعالیت می‌کند.
*** شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنتی
* آسیاتک: یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی آسیاتک است که در حال حاضر در بورس هم حضور دارد. سهام این شرکت عمدتا متعلق به اشخاص حقیقی است به این شکل که محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل چهل ساله کنونی این شرکت ۲۰ درصد، زهرا کریمیان، ۱۷ درصد، زینب ابوالحسنی ۱۴ درصد و منصور نجمی نیا ۱۱ درصد از سهام را در اختیار دارند و به این ترتیب می‌توان گفت که ۶۲ درصد از سهام این شرکت در اختیار چهار نفر است.
* شاتل: اطلاعات دقیقی در مورد سهامداران یا مالکان شرکت شاتل وجود ندارد اما در آخرین جلسه هیات مدیره این شرکت مقرر شده که محمد حسن شانه‌سارزاده، شجاع‌الدین میرطاوسی مهیاری و سید احمدنخجوانی، اعضای هیات مدیره این شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی باشند و در این میان سید احمد نخجوانی هم مدیرعامل این شرکت باشد. با این حال مشخص نیست که این افراد سهامداران شاتل هستند یا از طرف یک سهامدار عمده به این سمت‌ها منصوب شدند.
* های وب – پارس آنلاین: های وب در حقیقت نامی تجاری برای شرکت داده گستر عصر نوین است که در سال ۱۳۸۲، به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات دسترسی به اینترنت و برقراری ارتباط با شبکه‌های محلی (اینترانت) و جهانی (اینترنت) در ایران آغاز کرد. این شرکت در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر، سید ایمان میری، مدیرعامل آن، مالک ۸۶ درصد این برند است. جالب است بدانید که صددرصد سهام شرکت پارس آنلاین نیز در اختیار همین برند قرار دارد.
*** شرکت‌های پخش فیلم آنلاین
* فیلیمو، آپارات: با ظهور سامانه‌های ویدئوهای درخواستی، میل به ایجاد کسب‌وکارهایی برای نمایش آنلاین ویدئو نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از نخستین گام‌ها برای رسیدن به این هدف را آپارات برداشت. آپارات در واقع سومین تجربه یک کارآفرین ایرانی به نام محمدجواد شکوری مقدم بود که او را پیش از این با برندهایی مثل سامانه وبلاگی میهن بلاگ و شبکه اجتماعی کلوب شناخته بودیم. نام او البته در حال حاضر پشت شرکت بزرگتری به نام صبا‌ایده است که مالک برخی از پرترافیک‌ترین سرویس‌های آنلاین ایرانی از جمله آپارات، کلوب، میهن بلاگ، و فیلیمو (به عنوان یکی دیگر از خدمات‌دهندگان ویدئو در فضای آنلاین کشور) است. همچنین صباایده به عنوان مالک آژانس تبلیغاتی صباویژن، در زمینه تبلیغات اینترنتی و خدمات بازاریابی دیجیتال نیز حضور پر رنگی دارد.
* نماوا: یکی دیگر از سرویس‌های آنلاینی که در حال حاضر در زمینه ویدئو فعالیت می‌کند، نماوا است. شرکتی که نامش در کنار پرطرفدارترین سریال این روزها و البته ضعیف شبکه نمایش خانگی یعنی سریال مانکن دیده می‌شود. بنیانگذار و مالک فعلی نماوا، شاتل است که پیش از این گفتیم خود معلوم نیست که برای چه کسانی است.
*** فروشگاه آنلاین
* دیجی کالا: حمید و سعید محمدی، برادران دوقلوی جامعه کارآفرینی ایران هستند که مثل بسیاری از خریداران تجهیزات دیجیتال، مشکلات خرید سنتی را درک کردند. روبه‌رو شدن با مشکلاتی که برای خرید یک دوربین عکاسی سر راهشان قرار گرفت، باعث شد آن‌ها فرصتی برای تغییر پیدا کرده و برای بهبود تجربه‌ خرید دست به کار شوند. دیجی‌کالا استارتاپی است که در نتیجه این تجربه به دست آمده و تحت عنوان شرکت نوآوران فن آوازه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شده است. حالا دیجی‌کالا بزرگ‌ترین نام تجاری در زمینه خرده فروشی آنلاین با بیش از ۸۵ درصد سهم در بازار است.
سعید و حمید محمدی موسسان این شرکت هستند اما در حال حاضر اصلی‌ترین سهامدار این استارتاپ، شرکتی به نام نوین‌اندیشان سرآواپارس است. البته در میان اعضای هیات‌مدیره این شرکت نام هوش اصفهانی هم به چشم می‌خورد که خود در شرکت رهنما، دیگر بازیگر مهم دنیای فناوری این روزها فعالیت می‌کنند. این شرکت رهنما همان شرکتی است که مانند اپلیکیشن و سایت بیپ تیونز (در حوزه موسیقی) است. اما بزرگترین نامی که به جز نام این دو برادر، پشت دیجی کالا وجود دارد، سرآوا است. دیجی‌کالا در حال حاضر، دیگر رقیب چندانی در بازار ندارد ولی پیش از این رقیبی مهم به نام بامیلو داشت که خود متعلق به گروه اینترنت ایران است و نام شرکت ایرانسل در پشت آن دیده می‌شد.
*** سامانه‌های حمل و نقل آنلاین
* تپ‌سی: تپ‌سی نام تجاری شرکت پیشگامان فناوری و دانش آرامیس است. مؤسسان این شرکت سه دانش‌آموخته مراکز علمی ایران، اروپا و آمریکا هستند. مدیریت و سرمایه‌گذاری تپ‌سی کاملاً ایرانی است. میلاد منشی‌پور با عنوان مدیرعامل، حمید مهینی با عنوان مدیر فنی و هومن دمیرچی با عنوان مدیر عملیات از پایه‌گذاران این سامانه هستند. دمیرچی پیش از مشارکت با منشی‌پور و مهینی دو سامانه هوشمند درخواست خودرو اسنپ و تاکسی‌یاب را در کشور راه‌اندازی کرده بود.
* اسنپ: مالک اسنپ، «گروه اینترنت ایران» است. این گروه که در سال ۱۳۹۳ تأسیس شده، بزرگترین گروه کسب و کار اینترنتی در ایران است که در حال حاضر پنج کسب و کار اینترنتی را راهبری کرده و در حقیقت مالک آن‌ها به حساب می‌آید. این گروه در حال حاضر علاوه بر «اسنپ»، استارتاپ‌های «بامیلو»، «اسنپ‌فود»، «اسنپ‌روم»، «اسنپ‌تریپ»، «اسنپ‌هیت»، «اسنپ‌مارکت» و «اسکانو» را نیز مدیریت می‌کند. شرکت‌های MTN و ایرانسل از سهامداران گروه اینترنت ایران هستند. شرکت ایرانسل در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۰ میلیون دلار در اسنپ سرمایه‌گذاری کرد.
*** فروشگاه‌های نرم‌افزارهای آنلاین
* کافه بازار: حسام آرمندهی و رضا محمدی زمانی که پروژه فارسی‌سازی اندروید راه به جایی نبرد، حسام آرمندهی و رضا محمدی توانستند موفقیت را از دل یک شکست بیرون بکشند و نرم‌افزاری را طراحی کردند که در حال حاضر موفق‌ترین فروشگاه و مرکز نرم‌افزاری اندروید در ایران است. بازار، بزرگترین مرکز فارسی اپلیکیشن‌های اندروید است. همان طور که پیش از این گفتیم، نام آرمندهی پشت نرم‌افزار دیوار نیز دیده می‌شود.
http://mosbatnews.ir/vdcfmedy.w6decagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جدیدترین عناوین