مالک مارین و شارین از مراحل رسیدن به موفقیت می گوید

گفتگوی مثبت نیوز با «مهدی حمزه» تولیدکننده مطرح و شناخته شده ایران

plusresetminus
گفتگوی مثبت نیوز با «مهدی حمزه» تولیدکننده مطرح و شناخته شده ایران
مثبت نیوز - افراد موفق و کارآفرینان خوشنام دنیا همه از یک سری ویژگی ها بهره مند هستند از جمله داشتن انرژی زیاد و مثبت اندیشی، که به این دو مولفه باید پشتکار و دانش روز هم اضافه کرد که همه این ها در مهدی حمزه بنیانگذار و رییس هیئت مدیره شرکت سفره رنگین«مارین»(تولیدکننده غذاهای نیمه آماده) وجود دارد.

همچنین مدیرعاملی قوطی سازی "تنگه نور"، سهامدار پروتئین ایران«شیلتون»(تولیدکننده تن ماهی، رب گوجه فرنگی و ...)، سرمایه گذار "سلامت پخش حامی پایدار" و موسس سروش سلامت نیکان«شارین»(بسته بندی غذاهای دریایی به صورت منجمد) از دیگر فعالیت های مهدی حمزه است.

در ادامه گفتگوی مثبت نیوز از با مهدی حمزه یکی از مدیران و سرمایه گذاران تراز اول و با اخلاق کشور را می خوانید.

- آقای حمزه لطفا کمی درباره خودتان توضیح دهید؟

من متولد بهمن سال ۱۳۶۰ هستم و در آمریکا مدرک فوق دیپلم مدیریت دریافت کردم ولی سال ۸۰ به ایران برگشتم و تغییر رشته دادم و لیسانس صنایع غذایی از دانشگاه علمی کاربردی اخذ و بعد هم MBA گرفتم.
۱۷ سالم شد رفتم ایالات متحده، سه سال آمریکا بودم ولی دلم برای ایران تنگ شد و برگشتم، این در حالی است که من متولد آمریکا هستم و تا ۵ سالگی آمریکا زندگی می کردم.

- دوره نوجوانی شما به چه شکل گذشت؟
از اول راهنمایی تابستان ها می رفتم کارخانه پدرم کار می کردم، مثلا آزمایشگاه را نظافت می کردم و در بار زدن ماشین ها کمک می کردم بعد از سه سال شدم مسوول باسکول آن موقع باسکول ها دیجیتالی نبود برای همین کار مهمی محسوب می شد.
وارد مقطع دبیرستان که شدم، تابستان ها لیست بیمه می نوشتم آن زمان دستی بود ولی الان کامپوتری و اینترنتی شده است.

- فعالیت رسمی کاریتان از چه زمانی شروع شد؟
در ایران دانشگاه که درس می خواندم پدرم داشت اوشان ویلا می ساخت گفت می خواهی بیکار نباشی برو بالا سر ساختمان باش تا کار انجام بشود، بعد با محیط کار آشنا شدم و شروع به خرید و فروش زمین در اوشان کردم و یک پول خوبی به دست آوردم با این پول تصمیم گرفتم یک سوشی بار بزنم و رستوران داری کنم ولی پدرم گفت ما خانوادگی تولیدکننده هستیم. شما هم یک کار تولیدی شروع کن و من هم قبول کردم.

- فعالیت خانوادگی شما چه بوده است؟
پدربزرگم قبل از انقلاب از سهام دار پارس قو، صابون سازی خرمشهر، خوراک دام پارس و مالک ۵۰ درصد مرغ داران تهران بود و پدرم هم بعد از انقلاب کارخانه شیلتون را راه اندازی کرده بود.

- در ادامه چه شد؟
یک ماه و نیم رفتم اروپا و صنایع آنجا را دیدم و بعد به این نتیجه رسیدم که در ایران فیش فینگر وجود ندارد آن زمان فقط در ایران سوسیس، کالباس و برگر تولید می شد. شرکت مارین را تاسیس و از آلمان دستگاه های فرآوری و بسته بندی فیش فینگر را وارد کردم. ۷۰ شرکت درصد سهم من بود و ۳۰ درصد هم یکی از اقوام که در حوزه شیلات فعالیت و ماهی و میگو را تامین می کرد سهم داشت.
وقتی تولید کردیم محصولات روی دستمان ماند، ما فکر فروش را نکرده بودیم چون سنم کم بود ریسک کرده بودم و یک سرمایه کمی را از دست داده بودم ولی سرمایه اصلی بود بعد از این اتفاق شروع کردم به آموزش دیدن، هرجا شد رفتم آموزش دیدم و دفعه بعد سال ۸۵ سیستم پخش انجمادی استاندارد را با دکتر عمرانی راه اندازی کردیم.
با موفقیت شرکت "سلامت پخش حامی پایدار" دوباره تولید محصول را آغاز کردیم. میگو را امتحان کردیم خیلی نتیجه خوبی داشت برای همین زیرساخت تهیه میگو را در جنوب فراهم کردیم بعد از میگو، تولید ناگت مرغ را شروع کردیم با پنج طمع ناگت زدیم و یک مدلش بیشتر جواب داد و در حال حاضر محصولات مرغی ما بیشترین فروش را دارد. سال ۸۹ خط تولید دوم را راه اندازی کردیم. دو تا دستگاه از هلند و آلمان خریدم و بقیه دستگاه ها را در ایران ساختیم و ما با همکاری ایزی ماشین دستگاه ها را بومی سازی کردیم. بعد از آن دیگر کسی خط تولید ناگت را از خارج خریداری نکرد و سرمایه گذاران از دستگاه های تولید داخل استفاده کردند.- بعد از موفقیت «مارین» چه کاری انجام دادید؟
بعد از مارین، "شارین" را تاسیس کردیم. بعد از سال ۹۱ چند سال پیگیر شرکت پخش بودم و سیستم پخش را در سراسر کشور گسترش دادیم.

- در شرکت «سلامت پخش حامی پایدار» چه مسیری را طی کردید؟
در دهه ۸۰ سیستم پخش و حسابداری جدا بود ولی ما برای اولین بار به شکل همزمان انجام دادیم و به شکل نوین برای ماشین هایمان جی پی اس دما و سرعت گذاشتیم و فاکتور در محل صادر می شد.
۱۴۰ قلم کالا را توزیع می کنیم و ۶۰ ماشین برای پخش داریم.

- در حال حاضر مشغول چه فعالیتی هستید؟
سال ۹۶ پدرم گفت بیا این کارخانه ای که در حال حاضر در آن حضور دارم یعنی قوطی سازی "تنگه نور" را استارت بزن و جلو ببر و من هم پذیرفتم. بیشتر شرکت های قوطی سازی در استان های دیگر هستند ولی اکثر کارخانه های مواد غذایی در تهران و اطراف تهران حضور دارند. به دلیل هزینه بالای حمل و نقل، ایجاد کارخانه قوطی سازی در نزدیکی تهران با موفقیت همراه بوده است.
ما در تنگه نور، قوطی کنسرو، آبمیوه، رب، تن و کمپوت را می توانیم تولید کنیم و به غیر از محصولات شیلتون با شرکت های تحفه، گلکسی، دلپذیر و ... هم همکاری داریم.

- تا کنون برای چند نفر اشتغال زایی کردید؟
در مارین و حامی پخش ۳۸۰ نفر مشغول به کار هستند و در شارین ۱۷۰ نفر فعالیت می کنند.
در تنگه نور هم ۳۷ نفر در حال حاضر اشتغال دارند که تا آخر شهریور به ۶۰ نفر افزایش می یابند.

- رمز موفقیت شما چیست؟
در ایران همیشه باید بهترین باشید. ایرانی ها برند باز هستند. و یک نکته اینکه، رعایت کردن استانداردهای بین المللی باعث بهره وری بالاتر می شود.

- یکی از اشتباهاتی که انجام دادید چه بوده است؟
یکی از اشتباهات من این بود که یک هلدینگ راه اندازی نکردم، برای همین چند نیروی خوبمان چون سطح شان بالا و محیط کار برایشان کوچک بود از پیش ما رفتند.

- مهمترین اصل از نظر شما چیست؟
ما در تمام شرکت ها استانداردهای جهانی را رعایت می کنیم و برای همین همه ایزوهای لازم را به شکل واقعی گرفته ایم.

- چه برنامه ای برای آینده دارید؟
جدیدترین دستگاه پرس دنیا مدل سال ۲۰۱۹ را از آلمان به ارزش ۱ میلیون ۲۰۰ هزار یورو خریداری کردیم و تا مهرماه نصب می شود.
http://mosbatnews.ir/vdch6inz.23nmidftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما